بخش آب
1396/07/19 14:25:56
مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان:
ریسک سیلاب در شهرهای لرستان بالاتر از روستاها است
مدیرعامل آب منطقه ای لرستان گفت: باتوجه به ورود به فصل پاییز و احتمالاً شروع بارندگی‌ها در روزهای آینده، استان لرستان به لحاظ قرارگیری در زاگرس میانی، توپوگرافی کوهستانی با شیبی متوسط حدود ۱۱ درصد گسترش سازندهای زمین شناسی ریزدانه و نفوذ ناپذیر، شرایط آب و هوایی و میانگین بالای بارش‌ها، یکی از استان‌های سیل خیز کشور است.
 
مدیرعامل آب منطقه ای لرستان گفت: همه شهرهای استان لرستان در معرض تهدید سیلاب قرار دارند و ریسک سیلاب در شهرهای لرستان بالاتر از روستاها است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا میرزایی در این باره اظهار داشت: باتوجه به ورود به فصل پاییز و احتمالاً شروع بارندگی‌ها در روزهای آینده، استان لرستان به لحاظ قرارگیری در زاگرس میانی، توپوگرافی کوهستانی با شیبی متوسط حدود ۱۱ درصد گسترش سازندهای زمین شناسی ریزدانه و نفوذ ناپذیر، شرایط آب و هوایی و میانگین بالای بارش‌ها، یکی از استان‌های سیل خیز کشور است.
دخل و تصرف‌های انسانی در حوضه‌های آب خیز به صورت تخریب پوشش گیاهی، تبدیل اراضی جنگلی و مرتعی به اراضی کشاورزی، تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌ها، برداشت‌های بی‌رویه مصالح رودخانه ای و به هم زدن رژیم طبیعی رودخانه‌ها در طی سال‌های گذشته سبب شده که هر ساله در استان لرستان خسارات ناشی از سیل ابعاد گسترده تری پیدا کند.
مدیرعامل آب منطقه ای لرستان، با بیان این مطالب که اکثر رودخانه‌ها و مسیل‌های اصلی در داخل شهرها و مراکز پرجمعیت استان عبور می‌کنند، خاطر نشان کرد: با گسترش ساخت و سازهای شهری علاوه بر افزایش سطوح نفوذناپذیر و تولید رواناب بیشتر، بلکه بخشی از بستر و حریم رودخانه‌ها به طور غیر مجاز توسط شهرداری‌ها و مردم تبدیل به خیابان و ساختمان‌های مسکونی و تجاری شده و یا سازه‌های عرضی غیر اصولی، متعددی بدون مطالعات و محاسبات هیدرولوژی بر روی این رودخانه‌ها احداث شده که سبب کاهش ظرفیت آب‌گذری شده و در موقع بارندگی موجب بروز سیلاب و سر ریز سیلاب به خیابان‌ها و مناطق مسکونی اطراف می‌شود.
رضا میرزایی تصریح کرد: همه شهرهای استان لرستان در معرض تهدید سیلاب قرار دارند ولی تعداد سیل‌های گذشته و خسارات ناشی از آن‌ها در مناطق شهری استان لرستان نشانگر این است که ریسک سیلاب در شهرهای بخش کرخه نشین استان بیشتر از شهرهای واقع در حوضه دز بوده و در این میان شهرهای خرم‌آباد، کوهدشت و پلدختر نسبت به سایر شهرهای استان سیل خیزتر هستند.
میرزایی افزود: در استان لرستان به علت قرارگیری شهرها در مسیر رودخانه‌های اصلی و تمرکز سرمایه و جمعیت در آن‌ها؛ ریسک سیلاب در نقاط شهری بالاتر از نقاط روستایی است.
مدیر عامل آب منطقه ای لرستان در خصوص وضعیت زیر ساخت‌های شهرهای استان لرستان جهت مقابله با سیلاب‌های احتمالی بیان کرد: همه شهرهای لرستان فاقد سیستم‌های جمع آوری و دفع روان‌آب‌های سطحی ست، لذا هرساله در مواقع بارش‌های شدید، رواناب‌های ناشی از سطوح نفوذ ناپذیر شهری و ارتفاعات و دامنه‌های اطراف و حوضه‌های آبریز بالادست باعث بروز سیلاب و آب گرفتگی خیابان‌ها و معابر شده و رفت وآمد شهروندان و تردد و فعالیت وسایل نقلیه شهری را سریعاً مختل می‌نماید و حتی در برخی موارد مثل حادثه سیلاب وآب گرفتگی آبان ماه سال ۹۵ خرم آباد تلفات جانی نیز در بر دارد.
میرزایی تاکید کرد: با توجه به فرا رسیدن فصل بارش‌ها هرگونه برداشت مصالح رودخانه ای توسط بهره برداران و پیمانکاران پروژه‌ها و مردم ممنوع بوده و بهره بردارن بایستی در بازهٔ زمانی تعیین شده در پروانه بهره برداری، نسبت به تسطیح محل‌های برداشت و اصلاح شیب‌های جانبی معادن اقدام نمایند و ماشین آلات خود را از بستر رودخانه‌ها خارج نمایند.
وی ادامه داد: سازه‌های عرضی موقتی که توسط شهرداری‌ها یا پیمان کاران بر روی رودخانه‌ها در داخل شهرها احداث شده، لازم است سریعاً جمع آوری و برچیده شود و همچنین جداول و کانال‌های دفع فاضلاب و رواناب‌های سطحی از نخاله‌ها و رسوبات پاکسازی و لایروبی شود.
میرزایی در پایان افزود: با توجه به احتمال وقوع سیلاب در ماه‌های آینده لازم است مدیریت بحران استان به همراه دستگاه‌های اجرایی ذیربط ضمن برگزاری جلسات منظم کارگروه سیل و برنامه ریزی جهت انجام اقدامات پیشگیرانه نسبت به ارتقا سطح آگاهی و توان شهرداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با حوادث احتمالی ناشی از بروز سیلاب اقدام نمایند.
  • خبرنگار: شیدا برمه‌زیار
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد