بخش آب و فاضلاب
1396/07/19 16:05:00
مديرعامل آبفاي خراسان رضوي:
حجم تاسیسات آبی شهرهای خراسان رضوی 2.5برابر جمعیت تحت پوشش است
مدير عامل آبفاي خراسان رضوي گفت: حجم تاسیسات آبی شهرهای این استان 2.5برابر جمعیت تحت پوشش است.

 

مديرعامل آبفاي خراسان رضوي گفت: حجم تاسیسات آبی شهرهای این استان 2.5 برابر جمعیت تحت پوشش است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حسین اسماعیلیان" افزود: این آمار از تامین آب 73 شهراستان از نقاط دور دست و با چندین مرحله پمپاژ حکایت دارد که هزینه تولید آب را هم نیز افزایش داده است.
وی میزان تولید آب  درنيمه اول امسال را بيش از 91 ميليون مترمکعب اعلام کرد که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 1.7 درصد افزايش نشان مي دهد.
به گفته وي مصرف آب در 6 ماه اول سال 95 حدود 57 ميليون مترمکعب بود که در سالجاري با 8/5 درصد افزايش به بيش از 60 ميليون مترمکعب رسيد.
وي منابع توليد آب در استان را 406 حلقه چاه فعال دانست که از اين تعداد 400 حلقه کنتورگذاري شده است و مابقي تا پايان امسال و تمامی مخازن ذخيره آب هم تا سال 97 کنتور دار خواهد شد.
اسماعيليان اين اقدام را  به منظور واقعي شدن آمار توليد و مصرف آب دانست و گفت: هر شهروند تحت پوشش در شبانه روز 150ليتر آب مصرف مي‌کند که با توجه به وضعيت بحراني منابع توليد در حد بالايي قرار دارد و لازم است به کف مصرف يعني 70 ليتر کاهش يابد.
مديرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوي در ادامه اعلام کرد: درحالي که سه درصد جمعيت شهري کشور در حوزه عمل اين شرکت قرار دارند ولي حجم تاسيسات آب شرب موجود دو و نيم برابر بيش از شاخص جمعيت است.
وي اولويت آبفا را با توجه به سياست‌هاي وزارت نيرو و شرکت مهندسي تامين آب پايدار و عبور از تنش آبي دانست و با بيان اينکه اين شرکت از هم اکنون در حال برنامه ريزي تامين آب براي سال 97 است، افزود: تنها راهکار مقابله با تنش هاي آبي با وجود دشت هاي بحراني، کاهش منابع آب زيرزميني توسعه و صنعتي شدن شهرها و پديده مهاجرت برنامه ريزي در جهت مديريت مصرف و کاهش آب بدون درآمد است.

 

 
  • خبرنگار: علیرضا صنعت‌نگار
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد