بخش برق
1396/07/19 13:52:00
با همکاری پژوهشگاه نیرو محقق شد؛
موفقیت یک شرکت ایرانی در ساخت وسیله ای کم‌یاب در صنعت برق
یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت وسیله ای برای اندازه گیری دمای نقطه داغ ترانس شده است که تنها چند کشور غربی فناوری ساخت آن را در اختیار دارند.

یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت وسیله ای برای اندازه گیری دمای نقطه داغ ترانس شده است که تنها چند کشور غربی فناوری ساخت آن را در اختیار دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)؛ "محمود سلام زاده" مدیرعامل شرکت مهندسی پایشگران برق آب نیروی البرز در نمایشگاه توانمندی های بخش توزیع برق که در حاشیه ششمين دوره نشست منطقه‌اي بهره‌برداري شركت‌هاي توزيع نيروي برق، ويژه غرب و شمال غرب كشور برگزار شده است، درباره محصول دانش بنیان این شرکت گفت: حسگر سنسور دمای فیبرنوری برای اندازه گیری دمای نقطه داغ ترانس قدرت است که تنها نمونه های خارجی در کشور آمریکا و چند کشور اروپایی تولید می شود.


وی درمورد هزینه تمام شده نمونه داخلی گفت: نمونه تولیدی در داخل تا 30 برابر ارزان تر از نمونه های مشابه خارجی است و نمونه آزمایشگاهی آن هم اکنون با همکاری پژوهشگاه نیرو تولید شده  و ظرف یک سال آینده درصورت برآورده شدن خواست ها و تامین هزینه ها به تولید انبود خواهد رسید.

سلام زاده گفت: ساخت برپایه فیبر نوری و عدم تاثیرپذیری از میدان های الکتریکی و مغناطیسی از جمله مهمترین ویژگی های تجهیز ساخته توسط این شرکت است؛ ضمن اینکه توسط این قطعه می توان به افزایش عمر ترانس های قدرت و بهینه سازی بهره برداری مدیریت بار در ترانس های قدرت فوق توزیع و انتقال دست یافت.

وی خاطر نشان کرد: برای رسیدن به امکان تولید انبوه نیاز به سرمایه نزدیک به 4.5 میلیارد تومانی و برای حضور در بازارهای داخلی باید قوانین بهتری در داخل کشور وضع شود.

وی اضافه کرد: نیاز داریم با ثبت پتنت در کشور آلمان یا آمریکا امکان حضور در بازارهای جهانی را پیدا کنیم.
بر پایه این گزارش، ششمين دوره نشست منطقه اي بهره برداري شركتهاي توزيع نيروي برق، ويژه غرب و شمال غرب كشور به ميزباني شركت توزيع نيروي برق آذربايجان غربي از امروز در شهر اروميه برگزار مي شود.

در این نشست سه روزه بيش از 137 نفر از مديران و كارشناسان شركتهاي توزيع نيروي برق مستقر در نوار غربی و شمال غربی کشور شامل شرکت های گيلان، آذربايجان غربي، آذربايجان شرقي،تبریز، لرستان ، همدان، ايلام، قزوين،زنجان، کرمانشاه و كردستان و اردبیل حضور دارند.

 
  • خبرنگار: روح‌الله حمیدیان
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد