بخش آب و فاضلاب
1396/06/15 11:53:03
براي نخستين بار در كشور؛
سامانه حذف بو با گاز ازن در ایستگاه فاضلاب بندرعباس راه‌اندازی شد
مديرعامل آبفاي هرمزگان از نصب و راه‌اندازي سامانه كنترل و حذف بو در ایستگاه فاضلاب شماره سه شهر بندرعباس خبر داد و گفت: اين طرح به صورت پايلوت و براي اولين بار در تاسيسات فاضلاب كشور اجرا شده است.


مديرعامل آبفاي هرمزگان از نصب و راه اندازي سامانه كنترل و حذف بو در ایستگاه فاضلاب شماره سه شهر بندرعباس خبر داد و گفت: اين طرح به صورت پايلوت و براي اولين بار در تاسيسات فاضلاب (در حال بهره برداري) در سطح كشور اجرا شده است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو(پاون)، امين قصمي با بيان اين مطلب، افزود: طرح پایلوت حذف بو به روش ازن زنی با هدف از بین بردن بوهای نامطبوع در ایستگاههای پمپاژ فاضلاب راه‌اندازی شده است كه در این روش هوای دارای گازهای بدبو در اطراف ایستگاه و خروجی شبکه فاضلاب به کمتر از(2 ppm واحد در میلیون) می‌رسد.
وي با اشاره به اينکه برای نصب و راه‌اندازی این سامانه حدود دو میلیارد ریال هزینه شده است، ادامه داد:‌ ازن زنی یک روش موثر گندزدایی و اکسیداسیون کار آمد است که در تاسیسات فاضلاب به خصوص تاسیساتی که در مجاورت مناطق مسکونی و اماکن عمومی واقع شده اند، جهت رفع بوی نامطبوع هوا مورد استفاده قرار می گیرد.
مديرعامل آبفاي هرمزگان، افزود: در اين روش به كمك ژنراتورهاي توليد ازن از هواي محيط، گاز ازن بدست آمده كه در نتيجه‌ تركيب آن با آب و انتشار آن به صورت مه پاشي در هواي داراي بو، عمل حذف بو انجام مي گيرد.
قصمي تصريح کرد: نازل هاي مه پاش تزريق مخلوط آب و ازن در تمامي بخش هاي توليد بو در ايستگاه فاضلاب شامل؛ كانال ورودي فاضلاب، حوضچه جمع آوري فاضلاب و كانال خروجي فاضلاب (بخش عمده توليد بو) نصب شده است تا سامانه مذكور با بالاترين راندمان حذف گازهاي متصاعد شده بد بو در حال كار باشد.
وي اظهار کرد: در حال حاضر جهت تكميل طرح مذكور، آناليزورهاي سنجش گاز جهت تعيين ميزان گاز توليدي در ساعات مختلف روز به منظور راه اندازي اتوماتيك سامانه مذكور و هوشمند سازي ميزان ازن تزريقي در حال نصب و راه اندازي مي باشد.
مديرعامل آبفاي هرمزگان يادآور شد؛ پيش از اجراي اين طرح پايلوت، فقط سامانه بيولوژيكي حذف بو در ليفت يك فاضلاب (واقع در گلشهر جنوبي) را داشتيم كه با تاييد نهايي شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور، سامانه حذف بو با گاز ازن در ساير ايستگاه‌هاي فاضلاب و تصفيه خانه فاضلاب شهر بندرعباس نيز راه اندازي خواهد شد.
  • خبرنگار: زهرا بیگلری
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد