بخش عمومي
1396/06/13 17:15:00
با حضور معاون اول رئيس جمهور انجام شد؛
تصويب سه درخواست وزارت نيرو در جلسه شوراي اقتصاد/ استفاده از فاینانس خارجی برای انتقال آب شرب و کشاورزی به شهرهای شمال خوزستان
جلسه شوراي اقتصاد به رياست معاون اول رياست جمهوري برگزار شد و سه درخواست وزارت نيرو مورد تصويب قرار گرفت.


جلسه شوراي اقتصاد امروز به رياست معاون اول رياست جمهوري برگزار شد و سه درخواست وزارت نيرو در این شورا مورد تصويب قرار گرفت.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو(پاون)، جلسه شوراي اقتصاد ظهر امروز دوشنبه به رياست معاون اول رياست جمهوري و با حضور وزراي نفت، امور اقتصادي و دارايي، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، صنعت، معدن و تجارت، سرپرست وزارت نيرو، معاون علمي و فناوري رييس جمهور، رئيس كل بانك مركزي و رئيس اتاق بازرگاني ايران برگزار شد.
اسحاق جهانگيري با اشاره به يكي از پيشنهادات مطرح شده در اين جلسه مبني بر استفاده از تسهيلات مالي خارجي (فاينانس) براي انتقال آب شرب و كشاورزي به شهرهاي شمال استان خوزستان، عنوان کرد: مسائل استان خوزستان از پيچيدگي و حساسيت فراواني برخوردار است و دولت اهميت ويژه‌اي براي حل مسائل اين استان قائل است.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه بايد حتماً براي حل و فصل مسائل مرتبط با آب و فاضلاب استان خوزستان تصميمات لازم اتخاذ كنيم، استفاده از فاينانس براي آبرساني به شهرهاي شمال استان خوزستان را مثبت ارزيابي كرد و افزود: استفاده از فاينانس در طرح‌هايي كه بازپرداخت آن بر عهده دولت است، توجيه مالي ندارد اما در مورد اين طرح به جهت اهميت و شرايط اضطراري استان خوزستان، دولت از فاينانس استفاده خواهد كرد.
براساس اين گزارش، استفاده از اوراق مشاركت ريالي و يا صكوك اسلامي به مبلغ هزار و 500 ميليارد تومان براي اجراي طرح‌هاي مختلف وزارت نيرو از مصوبات اين جلسه بود. 
در ادامه اين نشست همچنين با دو درخواست ديگر سرپرست وزارت نيرو موافقت شد كه يكي فروش بخشي از اراضي مازاد نيروگاه پرند و ديگري استفاده از تسهيلات مالي خارجي براي انتقال آب شرب و كشاورزي به شهرهاي ايذه، باغ ملك، هفتگل ، قلعه تل، رامهرمز، صيدون و روستاهاي مسير بود كه كل تسهيلات آبرساني به شهرهاي شمالي خوزستان 406 ميليون يورو و ميزان اشتغال‌زايي اين طرح 550 نفر به صورت مستقيم و 200 نفر به صورت غيرمستقيم است.
  • خبرنگار: رسول صادقی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد