بخش برق
1396/05/20 13:36:58
با حضور استاندار خوزستان صورت گرفت؛
آغاز احداث و توسعه سه پست فشار قوی در شهرهای شوشتر و گتوند
احداث و توسعه سه پست فشار قوی در شهرهای شوشتر و گتوند با حضور استاندار خوزستان و شماری از مسئولان محلی کلنگ زنی و کار اجرایی آن‌ها آغاز شد.
 
احداث و توسعه سه پست فشار قوی در شهرهای شوشتر و گتوند با حضور استاندار خوزستان و شماری از مسئولان محلی کلنگ زنی و کار اجرایی آن‌ها آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "غلامرضا شریعتی" در آیین کلنگ زنی این پروژه‌ها گفت: وضعیت خطوط و پست‌های انتقال برق در استان قابل قبول است، ولی با توجه به مصرف بالا و نیاز استان لازم است طرح‌های توسعه با جدیت پیگیری شود تا شاهد افزایش پایداری در آینده باشیم.
وی افزود: یکی از علت‌هایی که ادارات را ساعت 13 تعطیل می‌کنیم رشد مصرف بار شبکه است که از ابتدای سال تاکنون 33 روز ادارات در ساعت 13 تعطیل شدند که نسبت به سال گذشته حدود 800 درصد رشد داشته است.
استاندارخوزستان ادامه داد: طبق پیش بینی‌ها وضعیت آب و هوایی استان تا پایان تابستان به همین شکل ادامه خواهد داشت که گرمای هوای امسال موجب شده مردم از وسایل سرمایشی بیشتری استفاده کنند و این موضوع رشد مصرف را نسبت به سال گذشته دو برابر کرده است.
وی تصریح کرد: در گذشته پست‌ها و خطوط انتقال برق برای شرایط امروز توسعه داده نشدند ولی با تلاش مهندس دشت بزرگ کارهای ارزشمندی در دو سال اخیر صورت گرفته که جای تقدیر و تشکر دارد.
شریعتی اظهار داشت: یکی از مشکلات صنعت برق خوزستان این است که پست‌ها را در گذشته با ظرفیت‌های بزرگ ساخته‌اند و اکنون 210 پست برق در این شبکه وجود داردکه مصرف آن بیش از 8200 مگاوات می‌باشد، در حالی که در یکی از استان‌های همجوار خوزستان با پیک مصرف چهار هزار مگاوات تعداد 270 پست ساخته شده که این موجب می‌شود اگر اتفاقی برای یکی از پست‌ها بیفتد بارآن به دیگر پست‌های مجاور منتقل می‌شود. که لازم است مدیران صنعت برق استان پیگیری بیشتری برای ساخت پست در مناطق مختلف استان داشته باشند.
وی اضافه کرد: استان خوزستان با 75 پست موقت دارای رتبه نخست درکشور است که این پست‌ها موجب می‌شوند شبکه پایداری کمتری داشته باشد و من دستور داده‌ام تا دو سال آینده این پست‌ها به حداقل برسند.
استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: همت کنونی در میان نمایندگان مجلس، امامان جمعه و مسئولان برای حل مشکلات صنعت برق استان وجود دارد که امیدواریم هر چه زودتر این شبکه به پایداری کامل برسد.
محمود دشت بزرگ مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه ای خوزستان نبز در مراسم گلنگ زنی این پروژه‌ها گفت: فاز اول پست برق 33/132 کیلوولت عقیلی به ظرفیت 50 مگاولت آمپر با هدف افزایش ظرفیت و تأمین انرژی برق مورد نیاز مسکونی و صنعتی منطقه، افزایش پایداری، کاهش محدودیت و احتمال خاموشی شبکه توزیع و افزایش قابلیت مانور در شبکه توزیع احداث می‌شود.
 وی ادامه داد: برای احداث فاز اول این پروژه مهم در مجموع 100 میلیارد ریال از محل اعتبارات شرکت برق منطقه­ای خوزستان تأمین و پرداخت خواهد شد.
دشت بزرگ اضافه کرد: همچینن فاز اول پست 33/132 کیلوولت میان آب (شقایق) نیز به ظرفیت 50 مگاولت آمپر با هدف افزایش ظرفیت و تأمین انرژی برق مورد نیاز مسکونی و صنعتی منطقه، افزایش پایداری، کاهش محدودیت و احتمال خاموشی شبکه توزیع و افزایش قابلیت مانور در شبکه توزیع احداث می‌شود.
 وی یادآور شد: برای احداث فاز اول این پروژه حیاتی در مجموع 105 میلیارد ریال توسط این شرکت هزینه می‌شود.
 دشت بزرگ تصریح کرد: کلیه مراحل طراحی و خدمات مهندسی پست‌های مذکور و همچنین ساخت تجهیزات و اجرای عملیات توسط شرکت‌های داخلی انجام خواهد شد.
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه ای خوزستان درخصوص توسعه پست 33/132 کیلوولت گتوند نیز گفت: در این پروژه یک ترانس 33/132 کیلوولت به ظرفیت 30 مگاولت آمپر با هدف افزایش ظرفیت و تأمین انرژی برق مورد نیاز مسکونی و صنعتی منطقه افزایش پایداری، کاهش محدودیت و احتمال خاموشی شبکه توزیع و افزایش تعداد فیدرهای خروجی و قابلیت مانور در شبکه توزیع نصب می‌گردد.
وی یادآور شد: در این پروژه 45 میلیارد ریال هزینه می‌شود و تا پایان سال 96 به بهره برداری می‌رسد.
  • خبرنگار: حسن دهقاني
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد