بخش برق
1396/04/26 15:33:00
نیروگاه مقیاس کوچک 8 مگاواتی خرم‌بید در استان فارس وارد مدار شد
یک دستگاه مولد مقیاس کوچک به ظرفیت 8 مگاولت آمپر در شهرک صنعتی خرم بید استان فارس با صرف اعتباری بالغ بر 160 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید واز طریق پست فوق توزیع وارد مدار شد.

یک دستگاه مولد مقیاس کوچک به ظرفیت 8 مگاولت آمپر در شهرک صنعتی خرم بید استان فارس با صرف اعتباری بالغ بر 160 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید واز طریق پست فوق توزیع وارد مدار شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، طرح تولید پراکنده و انرژی‌های نو در صنعت برق کشور با هدف توسعه و افزایش سهم تولید برق کشور، حائز اهمیت است و پیشرفت‌های صورت گرفته در تکنولوژی‌های تولید پراکنده و بکارگیری آن‌ها در سطح شبکه‌های توزیع، فرصتی را برای بهره‌مندی از مزایای بکارگیری این منابع در جهت بهبود بهره برداری از شبکه‌های توزیع و کاهش تلفات برق فراهم ساخته است.
معاون برنامه ریزی و تحقیقات این شرکت با بیان این مطلب که نظر حمایتی صنعت برق کشور از طرح تولید برق توسط بخش خصوصی رو به افزایش است اظهار داشت: به‌منظور تأمین برق مشترکین، مبحث پدافند غیر عامل و اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مدیریت مصرف، کاهش تلفات و بهبود کیفیت برق، حمایت صنعت برق کشور در جهت اجرای نیروگاه‌های مولد مقیاس کوچک به شدت رو به افزایش است و شرکت برق منطقه ای فارس نیز تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا سرمایه‌های بخش خصوصی در این زمینه را برای نصب و راه اندازی اینگونه مولدها هدایت کند.
مهندس "حمزه روغنیان" به ظرفیت نیروگاه 8 مگاواتی شهرک صنعتی خرم بید اشاره کرد و افزود: خوشبختانه با حمایت و پی گیری برق فارس تا کنون هشت نیروگاه مقیاس کوچک در استان فارس با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث و به بهره برداری رسیده است.
وی در ادامه افزود: شرکت نیک خاور فارس با نصب 4 مولد 2 مگاواتی مقیاس کوچک گاز سوز در ساختگاه شهرک صنعتی خرم بید و صرف هزینه حدود 160 میلیارد ریال، موفق به تولید و تزریق 8 مگاوات برق به شبکه برق شد. که با اتمام این پروژه و با بهره برداری و اتصال آن به شبکه سراسری برق کشور، تعداد نیروگاه‌های مقیاس کوچک به 8 نیروگاه و ظرفیت نیرو گاه‌های منصوبه در استان فارس به 65.9 مگاوات رسیده است.
معاون برنامه‌ریزی و تحقیقات برق فارس در ادامه گفت: برق فارس در راستای اجرای سیاست گذاری‌های وزارت نیرو، به عنوان مجری طرح تولیدات پراکنده، با صدور مجوزات لازم از جمله موافقت نامه، پروانه احداث و انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق، مبادرت به جلب نظر سرمایه گذاران و مشارکت در اجرای این طرح مهم و اساسی نموده است.
گزارش ارسالی حاکی از این است که طرح توسعه نیروگاه مقیاس کوچک تا میزان 16 مگاوات در دستور کار شرکت نیک خاور فارس قرار دارد، به گفته محمدرضا سلطانی کارشناس مسئول تولید پراکنده معاونت برنامه ریزی و تحقیقات برق فارس، تعداد 12 نفر از محل احداث نیروگاه مزبور اشتغال پیدا کرده‌اند.
روغنیان در ادامه سخنان خود به مزایا و سود دهی ناشی از منابع تولید پراکنده برای سرمایه گذار اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: کاهش تلفات، بهبود ولتاژ، افزایش قابلیت اطمینان شبکه و کاهش سهم سرمایه گداری از جمله مزایای واحدهای تولید پراکنده برای وزارت نیرو است.
وی در ادامه افزود: در شبکه‌های توزیع، به خصوص شبکه توزیع برق ایران، با توجه به اتلاف بالای انرژی، جایابی بهینه منابع تولید پراکنده برای رسیدن به اهداف مورد نظر امری ضروری به نظرمی رسد.
روغنیان در پایان سخنان خود با اشاره به رشد 10 درصدی و بی سابقه مصرف برق در کشور، خواستار استفاده صحیح و بهینه برق توسط مردم شد و تاکید کرد: به اطلاع مردم عزیز می‌رسانم با توجه به فرارسیدن فصل گرما و استفاده همزمان مردم از لوازم برقی سرمایشی به خصوص در ساعت اولیه ظهر (12 الی 16) و ساعت اولیه شب (20 الی 23) که به آن ساعات اوج مصرف گفته می‌شود، رشد مصرف برق در کشور 10 درصد افزایش داشته است، لذا به‌منظور تأمین برق پایدار به سایر هموطنان، تقاضا داریم در ساعات اوج مصرف از وسایل برقی پر مصرف به طور همزمان استفاده ننمایند، لذا توصیه می‌شود استفاده از لوازم برقی پرمصرف مثل: ماشین لباسشویی، جارو برقی و اتو در ساعات اولیه صبح انجام شود، این همکاری موجب می‌شود، برق‌رسانی به مشترکین به درستی و بدون هیچ وقفه و اختلالی انجام پذیرد.
  • خبرنگار: عليرضا شعله
  • سردبیر: عليرضا شعله