بخش آب
1396/04/26 15:19:00
از ابتدای امسال محقق شد؛
جلوگیری از برداشت 4.2 میلیون مترمکعب منابع آب زیرزمینی دشت‌های قزوین
با اجرای طرح احیا و تعادل بخشی در دشت‌های استان قزوین، از ابتدای امسال از برداشت 4.2 میلیون مترمکعب منابع آب زیرزمینی این استان صرفه‌جویی شده است.
 
با اجرای طرح احیا و تعادل بخشی در دشت‌های استان قزوین، از ابتدای امسال از برداشت 4.2 میلیون مترمکعب منابع آب زیرزمینی این استان صرفه‌جویی شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با تلاش عوامل اجرایی این شرکت آب منطقه‌ای قزوین و به‌منظور انجام فعالیت‌های طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی از ابتدای سال 96 تاکنون با اخذ احکام قضایی و همکاری مسئولان ذی‌ربط  و نیروی انتظامی استان تعداد 47 حلقه چاه غیرمجاز در استان مسدود و یا پلمپ شده و از اضافه برداشت 4 حلقه چاه مجاز جلوگیری و اجرای آئین‌نامه مصرف بهینه کشاورزی نیز برای تعداد 24 حلقه چاه مجاز انجام شده است.
 همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد 19 دستگاه ادوات حفاری غیر مجاز توقیف و به پارکینگ شرکت سهامی آب منطقه ای قزوین انتقال یافته است.
حجم صرفه جویی (کاهش برداشت) در سال 96 از مجموع فعالیت ها و اقدامات طرح احیاء و تعادل بخشی بالغ بر 4.2 میلیون مترمکعب بوده که در صورت تخصیص اعتبارات لازم شاهد رشد فعالیت ها و اقدامات موثر بیشتری در این زمینه خواهیم بود.
شایان ذکر است از ابتدای سال آبی 93 تا پایان سال 95 شرکت آب منطقه ای قزوین با اجرای پروژه های طرح احیاء و تعادل بخشی از جمله انجام خدمات گشت و بازرسی، انسداد 1655 حلقه چاه غیر مجاز، جلوگیری از اضافه برداشت 231 حلقه چاه مجاز و اجرای آئین نامه مصرف بهینه آب کشاورزی برای 397 حلقه چاه در محدوده دشت قزوین کاهش برداشت از آبخوان زیر زمینی به میزان 310 میلیون مترمکعب را باعث شده است.
این کاهش حجم برداشت، کاهش روند شیب نزولی هیدروگراف واحد دشت را که معرف افت تراز آب زیر زمینی است را نشان می‌دهد، به طوریکه افت آبخوان دشت قزوین از 160 سانتی متر به 90 سانتی متر در سال تقلیل یافته است.
  • خبرنگار: محمد محمدحسینی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد