بخش آب
1396/01/09 10:52:00
معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای اصفهان خبر داد:
افزایش خروجی آب سد زاینده‌رود از امروز/ 11 فروردین ماه جریان زاینده‌رود در اصفهان
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: میزان آب خروجی از دریچه‌های سد زاینده‌رود از نخستین ساعات بامداد نهم فروردین ماه افزایش می‌یابد.


معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: میزان آب خروجی از دریچه‌های سد زاینده رود از نخستین ساعات بامداد امروز نهم فروردین ماه افزایش می‌یابد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "علی بصیرپور" با اشاره تصمیم کمیته پنج نفره آب اصفهان اظهار کرد: بر اساس جلسه‌ای که با حضور فرماندار اصفهان، نماینده استاندار، مدیر کل حوضه آبریز زاینده رود، مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، مدیر کل جهاد کشاورزی استان و نمایندگان صنف کشاورزان برگزار شد، با توجه به بارش‌های خوب اخیر تصمیم گرفته شد خروجی سد زاینده‌رود افزایش یابد.
وی ادامه داد: از نخستین ساعات بامداد نهم فروردین ماه، خروجی سد زاینده‌رود برای ادامه کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان بیشتر خواهد شد و این آب در ادامه و بعد از برگزاری جلسه‌های هماهنگی با اصناف کشاورزی غرب استان برای آبیاری باغ‌های غرب اصفهان نیز رهاسازی خواهد شد.
بصیرپور تأکید کرد: مطابق تصمیم‌های اخذ شده در کمیته پنج نفره قرار است آب زاینده‌رود حدود دو ماه و تا اواسط خرداد ماه برای آبیاری مرحله دوم کشت کشاورزان شرق اصفهان جاری باشد و بعد از آن زمان دوباره زاینده رود در محدوده شهر اصفهان بسته خواهد شد.
 
جریان زاینده‌رود 11 فروردین ماه در اصفهان
بر این اساس پیش‌بینی می‌شود آب یازدهم فروردین ماه به شهر اصفهان برسد و قرار بر این است که تا اواسط خرداد ماه آب در زاینده رود جاری باشد.
بر اساس میزان بارش‌ها، شرایط جوی، درجه حرارت، میزان ورودی آب به سد زاینده رود اواخر فروردین ماه جلسهٔ دیگری برای تصمیم گیری ادامه جریان آب در رودخانه زاینده برگزار می‌شود. هم چنین برای کشاورزان غرب در جلسه ای که با حضور نمایندگان آن‌ها برگزار می‌شود با توجه به شرایط جوی و آبی، تصمیم گیری خواهد شد.
در دو سال اخیر استان اصفهان به لحاظ وضعیت بارش‌ها در رتبهٔ چهارم خشکسالی در بین استان‌های کشور قرار دارد که این موضوع تأمین آب برای کشاورزان استان اصفهان را دشوارتر نموده است.
 
  • خبرنگار: پرستو ایران‌پور
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد