بخش آب
1395/11/29 19:18:00
مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس در گفت‌گو با پاون:
هیچ سدی در استان فارس تخریب نشده است/ مهار سیلاب 300 میلیون مترمکعبی در سد سلمان فارسی
مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس گفت: هیچ سدی در استان فارس تخریب نشده و جاری شدن آب در برخی روستاهای جهرم ناشی از تخریب حوضچه‌های تغذیه آب مصنوعی زیرزمینی و بندهای کشاورزی بوده است.
مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس گفت: هیچ سدی در استان فارس تخریب نشده و جاری شدن آب در برخی روستاهای جهرم ناشی از تخریب حوضچه‌های تغذیه آب مصنوعی زیرزمینی و بندهای کشاورزی بوده است.
"حمیدرضا دهقانی" در گفت و گو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو با اشاره به بارش حدود 320 میلی‌متر باران در جهرم و آب‌گرفتگی شدید در معابر عمومی این شهر و روستاهای اطراف اظهار داشت: در اثر بارش شدید، تعداد 4 حوضچه از مجموع 9 حوضچه تغذیه مصنوعی آب زیرزمینی در این شهرستان تخریب شده است که مجموع آب رها شده از این حوضچه‌ها حداکثر 300 هزار مترمکعب می‌تواند باشد.
وی با اشاره به فاصله 6 کیلومتری این حوضچه ها از شهر جهرم و نبود هیچ تهدیدی در این زمینه ادامه داد: تنها سد موجود در محدوده شهر جهرم، سد سلمان فارسی است که این سد در بارش‌های اخیر سیلاب‌هایی با آورد 2500 مترمکعب در ثانیه را مهار کرده و با وجود جاری شدن سیلابی به حجم 300 میلیون مترمکعب، هم‌اکنون 50 درصد ظرفیت مخزن خالی است.
دهقانی با بیان اینکه اگر سد سلمان فارسی در مسیر سیلاب نبود، چندین شهر و روستا تخریب می‌شد،  ادامه داد: وجود سیلاب با چنین قدرتی شهرهای قیرو خنج را ویران می‌کرد و حتی شهرها و روستاهای مسیر رودخانه در استان بوشهر نیز در تهدید بود که خوشبختانه در پشت سد سلمان آرام گرفت.
وی ادامه داد: علاوه بر این حوضچه‌ها، تعداد زیادی بندهای کشاورزی نیز در مسیر رودخانه‌ها وجود داشت که بیشتر آنها تخریب شده و هم‌اکنون شهرهایی همچون داراب و خنج در آب‌گرفتگی شدید مواجه شده‌اند.
دهقانی در ادامه به وضعیت سایر سدهای جنوب استان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه سد تنگاب فیروزآباد حدود  45 میلیون مترمکعب و سد چشمه عاشق که چند ماه اخیر آبگیری شده است، 20 میلیون مترمکعب سیلاب را در خود مهار کرده است.
وی ادامه داد: در سد رودبال بین داراب و استهبان نیز با مهار 18 میلیون مترمکعب سیلاب، روستاهای زیادی از آسیب سیل در امان ماندند و سد خسویه زرین دشت نیز 14 میلیون مترمکعب سیلاب را در خود جای داده است.
مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس تصریح کرد: اگر سدهای موجود در مسیر رودهایی همچون محمدآباد نبودند بدون شک خسارت‌های بسیار شدیدی در استان فارس و بوشهر بر جای می‌ماند و بخش اعظم سیلابهای جاری شده در فارس کنترل و ذخیره شود.
 
 
 

 
  • خبرنگار: امیر جعفری آزاد
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد