بخش آب و فاضلاب
1395/10/22 13:47:16
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم خبر داد؛
احداث نیروگاه برق‌آبی 2.7 مگاواتی در قم/ قطع موقت جریان آب از سدکوچری به قم
این نیروگاه با 170 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری اجرا می‌شود و سالیانه توان تولید 20 میلیون کیلووات ساعت برق را دارد و در کاهش انتشار 11 میلیون کیلوگرم دی اکسید کربن در سال موثر است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از قطع جریان آب از سدکوچری به قم به منظور اجرای عملیات انشعاب‌گیری برای احداث نیروگاه برق‌آبی 2.7 مگاواتی خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "علی‌جان صادق‌پور" با اشاره به اجرای عملیات انشعاب گیری از خط انتقال سدکوچری به منظور احداث نیروگاه برقابی در محل تصفیه‌خانه آب قم اظهار داشت: این عملیات از 25 دی ماه آغاز خواهد شد و 15 روز به طول خواهد انجامید.
وی با اشاره به مزایای اجرای این پروژه گفت: با توجه به محدودیت‌های وزارت نیرو برای تأمین نیاز برق کشور، استفاده از انرژی‌های پاک از جمله نیروگاه‌های برق‌آبی علاوه بر جنبه‌های مدیریت بحران و پدافند غیرعامل می‌تواند در تأمین کمبود برق مورد نیاز کشور مؤثر باشد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با بیان اینکه ظرفیت نیروگاه برق‌آبی تصفیه‌خانه آب قم را 2.7 مگاوات اعلام و تاکید کرد: این نیروگاه با 170 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری اجرا می‌شود و سالانه توان تولید 20 میلیون کیلووات ساعت برق را دارد و در کاهش انتشار 11 میلیون کیلوگرم دی اکسید کربن در سال مؤثر است.
وی با بیان اینکه در مدت اجرای این پروژه جریان انتقال آب از سدکوچری به قم به صورت کامل قطع می‌شود، ابراز داشت: برای تأمین آب شهر قم در این مدت از منابع دیگر از جمله سد 15 خرداد و منابع زیرزمینی داخل شهر و دشت علی‌آباد استفاده می‌شود.
صادق‌پور با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 80 درصد آب قم در حال حاضر از سدکوچری تأمین می‌شود، خاطرنشان کرد: برای جبران این کمبود در زمان قطع جریان آب از سدکوچری، طی ماه‌های گذشته تمهیدات لازم در نظرگرفته شده که در همین راستا 20 حلقه چاه تجهیز و نوسازی و پروژه افزایش ظرفیت برداشت آب از سد 15 خرداد اجرا شده است.
وی با اشاره کاهش محسوس کیفیت و گوارایی آب شهر قم در زمان اجرای این پروژه، ضمن عذرخواهی، خواستار صبر و بردباری شهروندان طی این 15 روز شد و گفت: امیدواریم هر چه سریع‌تر شاهد اجرایی شدن این پروژه که از طرح‌های اقتصاد مقاومتی و تولید برق از فشار آب در تصفیه‌خانه آب قم است، باشیم.
صادق‌پور با تاکید بر اینکه طی این مدت آب شبکه شهر قم از سلامت و بهداشت کامل برخوردار خواهد بود و تنها در مزه و شوری آب تغییراتی ایجاد می‌شود، تصریح کرد: البته در این مدت شبکه دوم آب شهر قم نیز با ظرفیت کامل آماده ارائه خدمت از طریق ایستگاه‌های برداشت (آبسار) به مردم است و مشکلی در تأمین آب وجود ندارد.
  • خبرنگار: مهدي جعفري
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد