بخش برق
1395/10/22 13:42:00
رئیس گروه مدیریت مصرف شرکت برق منطقه‌ای یزد :
صرفه‌جویی 250 میلیارد ریالی در پیک بار 95 با مشارکت صنایع بزرگ استان یزد
در طرح ذخیره عملیاتی حداکثر همکاری صنایع استان به میزان 142 مگاوات در روز 20 تیرماه اتفاق افتاد که همکاری در روز 30 تیرماه نیز (روز اوج مصرف در شبکه سراسری) 71 مگاوات بود.
 رئیس گروه مدیریت مصرف شرکت برق منطقه‌ای یزد مشارکت صنایع بزرگ را در عبور از پیک تابستان 95 موفق ارزیابی کرد و از صرفه‌جویی و منافع اقتصادی این برنامه‌ها خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "فاطمه زارع" رئیس گروه مدیریت مصرف شرکت برق منطقه‌ای یزد با اشاره به منافع اقتصادی اجرای طرح‌های پیک سایی برای صنعت برق کشور، اظهار داشت: به‌منظور ایجاد یک مگاوات برق در محل مصرف باید حدود 1.5 برابر نیروگاه ایجاد کنیم و با توجه به کاهش 80 مگاواتی این شرکت در روز، پیک شبکه سراسری برای پاسخگویی به این نیاز، سالانه 255 میلیارد ریال هزینه به صنعت برق تحمیل می‌شد.
وی در ادامه با بیان این‌که با افزایش دما و روند افزایش مصرف برق، اجرای برنامه‌های مدیریت بار و پیک­سایی در دستور کارگروه مدیریت مصرف این شرکت قرار گرفت؛ افزود: به همین منظور طرح‌های ذخیره عملیاتی صنایع، تعطیلات و تعمیرات صنایع، برنامه شناورسازی پیک صنایع بزرگ، به‌کارگیری مولد اضطراری صنایع با همکاری صنایع بزرگ استان انجام شد.
زارع اجرای طرح ملی ذخیره عملیاتی را از سال 93 باهدف کنترل و مدیریت بار در دو ماه تیر و مرداد عنوان کرد و گفت: اجرای این طرح، دستاوردهایی نظیر پیک­‌سایی، کاهش هزینه­‌های بهره‌­برداری و تولید و افزایش قابلیت اطمینان شبکه برق را در برداشته است و با اجرای طرح پاداش 32 هزار میلیارد ریالی به صنایع همکار پرداخت‌شده است.
وی ادامه داد: در طرح ذخیره عملیاتی حداکثر همکاری صنایع استان به میزان 142 مگاوات در روز 20 تیرماه اتفاق افتاد که همکاری در روز 30 تیرماه نیز (روز اوج مصرف در شبکه سراسری) 71 مگاوات بود.
رئیس گروه مدیریت مصرف شرکت برق منطقه‌ای یزد طرح تعطیلات و تعمیرات صنایع را به‌عنوان یکی دیگر از برنامه‌های اجرایی برای مدیریت بار صنایع در بازه زمانی 15 خرداد تا 15 شهریور برشمرد و تصریح کرد: در این طرح هم با تخفیف 8 هزار میلیارد ریالی به صنایع همکار، حداکثر کاهش بار در روز پیک شبکه سراسری 11 مگاوات و مقدار انرژی صرفه‌جویی شده در مدت اجرای طرح، بیش از 6 میلیون و 800 هزار کیلووات ساعت بود.
زارع با اشاره به این‌که در طرح برنامه شناورسازی پیک صنایع بزرگ با استناد به بند 2 شرایط عمومی تعرفه‌های برق، اظهار کرد: پس از طرح و بررسی موضوع در کمیته کاهش پیک‌بار، ساعات پیک این صنایع، در دو ماه تیر و مرداد به 8 ساعت افزایش‌یافت و برای حفظ 1460 ساعت پیک در کل سال، در ماه‌های فصل پاییز صفر در نظر گرفته شد و با اجرای این طرح، انگیزه مشترکان برای شرکت در برنامه‌های مدیریت بار افزایش یافت.
وی همچنین، از اجرای طرح به‌کارگیری مولد اضطراری صنایع با هماهنگی مجتمع چادرملو و استفاده از پتانسیل نیروگاه 25 مگاواتی این شرکت برای کنترل و مدیریت اوج بار خبر داد و افزود: در این راستا این شرکت با تولید بیش از 1600 مگاوات ساعت در دو ماه تیر و مرداد در برنامه مدیریت بار شبکه برق استان شرکت کرد. 
وی در پایان ضمن قدردانی از هماهنگی و همکاری صنایع بزرگ استان در مدیریت و کنترل پیک تابستان 95، اظهار امیدواری کرد: صنایع بزرگ استان با برنامه­ریزی و مدیریت تجهیزات و هماهنگی برنامه‌های تعمیرات خود در ایام اوج بار، برای عبور از پیک‌بار 96 نیز همکاری و این شرکت را برای استمرار تأمین برق و پایداری شبکه یاری نمایند.
 
  • خبرنگار: علیرضا عسکری اشکذری
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد