بخش عمومي
1395/07/10 13:43:00
وزير نيرو در آيين زنگ مهر موسسه آموزش عالي علمي و کاربردي صنعت آب و برق:
مديران ما بايد به دانش روز جهاني مسلط شوند/ آموزش 350 هزار نفر ساعت مديران در موسسه آموزش مديريت
ما متعهد شده‌ایم تا سال 2030، حدود 4 درصد از تولید گازهای گلخانه‌ای در کشور را کاهش دهیم و چنانچه نتوانیم به تعهدات خود عمل کنیم تحریم‌هایی که وضع خواهد شد به مراتب بیشتر از تحریم هایی است که در زمان انرژی هسته ای به کشور تحمیل شده بود.
وزیر نیرو گفت: موسسه آموزش مدیریت در طول 17 تا 18 سال از زمان تأسیس حدود 1100 نفر مدیر در سطح کارشناسی ارشد و بالغ بر 350 هزار نفر ساعت آموزش مدیران را انجام داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس «حمید چیت‌چیان» وزیر نیرو صبح امروز (شنبه) در آیین «زنگ مهر موسسه آموزش عالی علمی و کاربردی صنعت آب و برق» که در پژوهشگاه نیرو برگزار شد، اظهار داشت:  بسیارخوشحالیم که مجدداً موفق شدیم موسسه آموزش مدیریت را احیا کنیم. این موسسه در طول 17 تا 18 سال از زمان تأسیس حدود 1100 نفر مدیر در سطح کارشناسی ارشد و بالغ بر 350 هزار نفر ساعت آموزش مدیران را انجام داد.
وی افزود: در چند سال گذشته با تعطیلی موسسه آموزش مدیریت خسارت زیادی به وزارت نیرو وارد شده و امید است با احیای آن بتوان دوباره این صنعت و مدیران آن را در مسیر توسعه و پیشرفت قرار داد.
وزیر نیرو تصریح کرد: هدف ما در این موسسه و احیای آن این است که مدیرانی تربیت کنیم که در یک محیط پرچالش و پرشتاب کنونی بتوانند سازمان را به سمت تعالی ارتقا دهند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه کشور دانمارک 60 درصد از برق خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین می‌کند، گفت: کشور دانمارک قرار است در سال 2050 میلادی تمام انرژی‌های موردنیاز خود را در بخش حمل و نقل، صنعت و خانگی از انرژی های تجدیدپذیر تأمین کند.
وی افزود: قریب 25 سال است که اقتصاد کشور دانمارک به صورت مستمر رشد داشته ولی منحنی مصرف انرژی در این کشور ثابت مانده است.
وزیر نیرو با تأکید بر اینکه تجربه دانمارک نشان می دهد که چقدر تربیت مدیران برجسته و آگاه به مسائل روز می تواند در روند اعتلای کشور موثر باشد، اظهار داشت: از زمان تأسیس سازمان انرژی های نو در ایران تا امروز حاصل کار فقط تولید 200 مگاوات انرژی های نو بوده، بخشی از این مسئله ناشی از این است که مدیران ما برای این کار آموزش ندیده اند و یا شاید توسعه این نوع انرژی ها را مزاحم خود دانسته اند.
چیت چیان تأکید کرد:قبل از آنکه اعراب حاشیه خلیج فارس به فکر تأمین انرژی خود از انرژی های تجدیدپذیر بیفتند، ما سال ها پیش تمام بسترهای لازم برای توسعه این انرژی ها را در ایران فراهم کرده بودیم، اما به‌دلیل مقاومت مدیران ما، این بخش همچنان نوپا مانده است.
وی با اشاره به اینکه در ترکیه سالانه 1000 هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر اضافه می شود، گفت: در سال 2015، حدود 70 تا 80 هزار مگاوات توربین های جدید بادی در جهان نصب شده است در حایکه سهم کشور ما از این نوع انرژی ها بسیار ناچیز و حدود 20 تا 30 مگاوات بوده است.
وزیر نیرو تصریح کرد:  نیروگاهی که دائم سوخت مجانی تحویل می‌گیرد تا برق تولید کند، طبیعی است که به انرژی های نو فکر نکند.
وی افزود: ما متعهد شده‌ایم تا سال 2030، حدود 4 درصد از تولید گازهای گلخانه‌ای در کشور را کاهش دهیم و چنانچه نتوانیم به تعهدات خود عمل کنیم تحریم‌هایی که وضع خواهد شد به مراتب بیشتر از تحریم هایی است که در زمان انرژی هسته ای به کشور تحمیل شده بود.
چیت‌چیان خاطرنشان کرد:  تحریم‌ها در زمان مناقشه هسته ای مربوط به چند کشور زورگو بود، در حالی‌که در بحث تعهد ما نسبت به کاهش گازهای گلخانه ای، ما با بیش از نیمی از جهان مواجه هستیم.
وزیر نیرو در ادامه با اشاره به لزوم آشنایی مدیران وزارت نیرو با مسایل مربوط به ICT گفت: مدیران ما باید از ICT در جهت رشد و ارتقا شبکه استفاده کنند؛ ما هم اکنون قریب به 22 هزار کیلومتر شبکه فیبر نوری داریم ولی با اینکه این ابزارها را داریم و سرمایه گذاری های لازم انجام شده، اما تفکر مدیران ما با فناوری ICT مطابقت ندارد.
وی افزود:  نباید در ذهن حتی یک نفر از کارشناسان و مدیران ما عدم نیاز به ادامه تحصیل شکل بگیرد. باید توجه داشت که اگر 10 درصد وقت مدیران صرف آموزش شود و ما بتوانیم به مدیران دانش روز جهانی آموزش دهیم قادر خواهیم بود پس از مدتی کوتاه شاهد پرورش مدیرانی در طراز بین‌المللی باشیم.
گفتنی است، در پایان این نشست احکام مسوولان موسسه آموزش مدیریت صادر و دکتر «امیر رضا خاکی» به عنوان رییس موسسه و مهندس «علی اکبر مهاجری» به عنوان رییس شورای موسسه منصوب شدند.
  • خبرنگار: عبدالصمد محمودی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد