بخش برق
1395/03/05 13:01:11
توسط برق منطقه‌ای فارس صورت گرفت؛
طراحی و ساخت پهباد عمودپرواز برای حفاظت و کنترل تاسیسات برق‌رسانی
تجهیزات الکتریکی که در نقاط صعب‌العبور کوهستانی، دره‌ها و سواحل دریا احداث شده‌اند نیاز به پایش، کنترل و حفاظت دقیق دارند، لذا در مناطق یاد شده به منظور تسریع در انجام امور مربوطه پهباد عمود پرواز ساخت داخل، طراحی و ساخته شد.
پهباد عمودپرواز با هدف حفاظت و کنترل تجهیزات و تاسیسات سامانه‌های برق‌رسانی با مشارکت شرکت برق منطقه‌ای فارس و موسسه دانش‌بنیان فاتح آسمان شریف، طراحی و ساخته شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "غلامرضا نصیری" معاون بهره‌برداری برق منطقه‌ای فارس در این باره گفت: سامانه‌های تولید، انتقال و توزیع صنعت برق کشور به‌منظور تأمین برق مطمئن و بهینه مشترکین طراحی شده و برای حفاظت و کنترل این تجهیزات، نیاز به پایش دقیق است، به‌همین منظور شرکت برق منطقه‌ای فارس با مشارکت موسسه دانش‌بنیان فاتح آسمان شریف مبادرت به طراحی و ساخت یک دستگاه پهباد عمود پرواز نمود.
وی در ادامه افزود: تجهیزات الکتریکی که در نقاط صعب‌العبور کوهستانی، دره‌ها و سواحل دریا احداث شده‌اند نیاز به پایش، کنترل و حفاظت دقیق دارند، لذا در مناطق یاد شده به منظور تسریع در انجام امور مربوطه پهباد عمود پرواز ساخت داخل، طراحی و ساخته شد.
نصیری به عملکرد دقیق این پهباد اشاره کرد و گفت: این پهباد که مجهز به دوربین فیلمبرداری و عکسبرداری پیشرفته است، در بازدیدهای مهندسی، نقشه برداری‌ها و کنترل تجهیزات کاربرد بسیار دارد و می‌تواند اطلاعات و داده‌های شبکه‌های برق‌رسانی را سریعاً به پایگاه مربوطه ارسال نماید.
پهباد مزبور در شرایط جوی ناپایدار و وزش باد با سرعت 65 کیلومتر در ساعت، قادر به تصویربرداری و ارسال داده به پایگاه خود است.
  • خبرنگار: عليرضا شعله
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر