بخش انرژي
1394/10/19 17:39:00
استاندار تهران مطرح کرد:
ظرفیت بالای شهر تهران برای توسعه استفاده از انرژی‌های نو
با احداث نيروگاه‌هاي جديد در اطراف تهران بايد در دراز مدت سوخت مردم ازبرق تامين شود تا با آسيب و خطرات کمتري مواجه باشيم و حتي در اين ميان،‌ از سامانه هاي هوشمند نيز بهره ببريم.
استاندار تهران گفت: این ظرفیت در شهر تهران وجود دارد که در منازل و مجتمع‌های مسکونی با نصب تجهیزات تولید انرژی، استفاده از انرژی‌های نو را گسترش دهیم.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "سيدحسين هاشمي" پیش از ظهر امروز (شنبه) در آئين افتتاح پروژه‌هاي سه گانه شرکت توزيع نيروي برق تهران بزرگ در ساختمان اين شرکت با بيان اين مطلب اظهار داشت: در نامه‌اي که يک سال و نيم پيش به وزير نيرو نوشتم پیشنهاد دادم با توجه به اينکه تهران در مسير گسل قرار دارد و با توجه به آسيب‌پذير بودن تهران در زمان بروز حادثه زلزله، لازم است در درازمدت گاز را از سبد انرژي تهران حذف و برق را جايگزين کنيم.
وي ادامه داد: با احداث نيروگاه‌هاي جديد در اطراف تهران بايد در دراز مدت، سوخت مردم ازبرق تامين شود تا با آسيب و خطرات کمتري مواجه باشيم و حتي در اين ميان،‌ از سامانه‌هاي هوشمند نيز بهره ببريم.
هاشمي افزود: اين طرح بايستي در دستور کار وزارت نيرو قرار گيرد تا ضمن بررسي اثرات اجتماعي، زيست محيطي و اقتصادي، روند اجرايي آن آغاز شود.
وي با اشاره به اينکه فرهنگ مصرف بايد در جامعه بهينه شود به فراگير شدن انرژي‌هاي تجديدپذير در جهان اشاره کرد و افزود: بيشتر کشورها از جمله جمهوري اسلامي در تلاش هستند تا در مسير توليد برق از طريق انرژي‌هاي تجديدپذير، قرار گيرند.
استاندار تهران با بيان اينکه در اغلب کشورهاي پيشرفته بدنه ساختمان‌ها به سلول‌هاي فتوولتائيک تجهيز مي‌شود، گفت: با نصب سلول‌هاي خورشيدي به جاي شيشه مي‌توان ضمن حفظ زيبايي ساختمان، در تامين برق آن نيز خودکفا بود.
وي با اشاره به هزينه گزاف توليد برق و اهميت صرفه‌جويي اظهار داشت: در يک مقايسه جدي بين مصرف برق ادارات در سال گذشته و سال جاري، کاهش قابل قبولي در مصرف برق سازمان‌هاي اداري مشاهده شده است.
هاشمي تصريح کرد: براي سال آينده نيز به تمام دستگاه‌هاي دولتي و ادارات و سازمان‌ها ابلاغ خواهيم کرد تا در مقايسه با سال‌هاي قبل در مصرف برق صرفه‌جويي بيشتري داشته باشند.
وي با اشاره به اينکه بيش از 50 درصد تجهيزات برقي تهران عمري بيش از 25 سال دارند، گفت: عمر مفيد اين تجهيزات تمام شده و بايد تعويض شوند تا از پرت انرژي جلوگيري شود.
استاندار تهران ادامه داد: با نصب سلول‌هاي خورشيدي در بام هاي شيب دار خانه‌ها مي‌توان هزينه آن را از طريق صرفه جويي در خريد برق تامين کرد.
وي با اشاره به اينکه درست مصرف کردن ريشه در اسلام دارد و بايد به مردم تفهيم کرد که فرهنگ صرفه جويي از نکات ارزنده هر مذهب و اجتماعي است بيان داشت: اگر مي خواهيم کشور به طرف اقتصاد پويا گام بردارد بايد به اولويت‌ها که يکي از آنها آموزش فرهنگ مديريت مصرف است توجه داشته باشيم.   
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر